Az ország egyik legismertebb és legnépszerűbb edzőtábora a sportolók rendelkezésére áll. A szállásadó épületek és a sportlétesítmények átalakultak, a modern komplexum a felkészülő versenyzők egyik kedvenc helyszíne.
Az edzőtábor átépítése 2014 májusában kezdődött. Az 1,1 milliárd forintos beruházás részeként a központ külső megjelenésében is megújult: a tervezés során már a következő évtized elvárásait vették figyelembe, a legkorszerűbb anyagokból épült meg az edzőtábor. A létesítmény 2015 július 2.-án került átadásra.
Új csarnok, nagyobb edzőterem, 300 méteres modern burkolatú futópálya, élőfüves futballpálya és két kisebb multifunkciós pálya – várja a sportolókat a megújult Mátraházi Edzőtáborban. A rekreáció is biztosított: szauna, jakuzzi, orvosi-, illetve masszázsszoba. Az A-B és C épületben összesen több mint 40 kétágyas szobát használhatnak a versenyzők és edzőik, közülük több mozgássérült sportolók fogadására is alkalmas. A csapatmegbeszélésekhez és az ünnepléshez szükséges termek is rendelkezésre állnak, a konyha és az étterem pedig 100 fő igényeit tudja kiszolgálni.
A legendás „magaslati edzőtábor” 1969-ben nyílt meg a Kékestetőre vezető út mellett. Az elmúlt évtizedekben több mint 20 sportág képviselői jártak rendszeresen Mátraházára, megszámolni is lehetetlen, hány magyar olimpiai és világbajnoki aranyérmet és helyezést alapoztak itt meg versenyzőink. Az edzőtábort közel 10 éve nem használhatták a sportolók.
„Az egész magyar sport szempontjából fontos és örömteli a mai esemény, átadjuk ugyanis a területet a kivitelezőnek, így elkezdődhet az edzőtábor felújítása. A munkák előkészítését tavaly kezdtük, és talán ez volt az a beruházás, amellyel kapcsolatban a legegységesebb volt a magyar sportélet hozzáállása: gyakorlatilag kivétel nélkül azt kérték, hogy nyissuk ki újra Mátraházát. Nehéz megmondani, hogy mi vezet egy-egy világraszóló sikerhez, de biztos vagyok benne, hogy ez a beruházás meglátszik majd a sportolóink nemzetközi eredményein” – fejtette ki Vígh László kormánybiztos, a beruházó Nemzeti Sportközpontok vezetője 2014 májusában.
Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter az ünnepélyes megnyitón úgy fogalmazott, az edzőtábor generációk számára adott esélyt arra, hogy tökéletesítsék tudásukat. ‘Ezt az esélyt nem lehet elvenni a jelen és a jövő sportoló nemzedékétől sem.’
Simicskó István, az EMMI sportért felelős államtitkára az átadás során hangsúlyozta: a kormánynak hármas célja van a sport területén. Az egyik, hogy minden magyar gyermek sportoljon, ezt szolgálja a mindennapos testnevelés bevezetése, s ezért támogatja a különböző sportágakat is. A célok között szerepel az is, hogy minél több világversenyt hozzanak Magyarországra, valamint, hogy felújítsák a sportlétesítményeket, illetve újak épüljenek.
„Mindig nagyon erőltetett volt felkészülésünk Mátraházán, azonban az ott töltött időszak kellett a későbbi sikerekhez. Az eredmények után mindig jó szívvel gondoltunk vissza az edzőtáborozásra, sőt, szokásunkká vált, hogy a szövetség szervezésében az eredményes olimpiai és világbajnoki szereplés után visszatértünk Mátraházára ünnepelni az ottani vezetőkkel és alkalmazottakkal. Sokat számít, hogy Tata és Dunavarsány mellett hamarosan Mátraházán is készülhetnek a nagy hagyománnyal rendelkező olimpiai sportágak képviselői. Nagy lökést adhat a vívóknak, a dzsúdósoknak és a birkózóknak is. ” (Szabó Bence kétszeres olimpiai bajnok kardvívó, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára)
„1992-ben voltam ott először, majd egészen a bezárásig éves szinten nagyjából másfél hónapot töltöttem az edzőtáborban. Minden adott volt a nyugodt felkészüléshez, nem terelte el a sportolók figyelmét semmi. Csodaszép helyeken lehetett futni, bár túlzás lenne azt állítani, hogy ezt mindenki szerette. Közel volt a Kékes, és néhányszor teljesítettük az emelkedőkből, lejtőkből és sík részekből is álló híres Balczó-kört. Versenyeztek egymással a különböző sportágak képviselői, hogy ki tud jobb időt teljesíteni.” (Ritter Árpád kétszeres Európa-bajnok birkózó)
Megközelítés:
Az edzőtábor nagyjából 700 méteres magasságban fekszik a Mátra hegyei között, mintegy 10 kilométerre Gyöngyös központjától, és mindössze 2 kilométerre Kékestetőtől, az ország legmagasabb csúcsától. Mátraháza évtizedek óta kedvelt üdülőhely.
Létesítmény vezető:
Szerdahelyi Gábor létesítményvezető
E-mail:
mhtitkarsag@nsu.hu
Cím (A-B épület - Főépület):
3233 Mátraháza, Kékes-alja út 3.
GPS: 47.52.09 É, 19.5851K
Cím (C épület):
3233 Mátraháza, Erdészház utca 2.
Telefonszám:
(+36) 37 889 120
(+36) 70 453 0128